Z czego składa się śniadanie kontynentalne? To trzeba wiedzieć!

Coraz częściej goście hotelowi oczekują, że w trakcie pobytu zostanie im zaoferowane wyżywienie. O ile brak całodziennego wyżywienia może zostać przyjęty ze zrozumieniem (choć oczywiście, ważne jest, by w okolicy była możliwość restaurowania się) o tyle brak śniadania traktowany jest jako swoiste faux-pas. Dlatego jeśli chcesz uruchomić własny hotel, czy choćby niewielki pensjonat, śniadanie kontynentalne w cenie noclegu powinno być podstawowym składnikiem Twojej oferty.

Co to jest śniadanie kontynentalne, czy jest takie samo jak śniadanie amerykańskie, a jeśli nie, to czym się różni? W tym artykule dowiesz się więcej na temat tego stylu śniadaniowego, a także kilka innych opcji śniadaniowych, które mogą Cię zainteresować, jeśli bierzesz pod uwagę uruchomienie biznesu hotelarskiego.

Śniadanie kontynentalne – definicja

Śniadanie kontynentalne to lekki poranny posiłek składający się zazwyczaj z pieczywa i wypieków, serów, wędlin, owoców, tostów oraz gorących napojów – herbaty i kawy. Jest zwykle podawany w formie bufetu i wzorowany na europejskim śniadaniu, podobnym do tego, jakie można zjeść we Francji lub w innych krajach śródziemnomorskich. Śniadania kontynentalne kładą nacisk na prostotę i skupiają się na tanich produktach, w które łatwo się zaopatrzyć.

Rodzina je śniadanie.

Śniadanie kontynentalne – menu

Oto niektóre opcje, z których najczęściej składa się śniadanie kontynentalne:

 • Wypieki / Ciastka,
 • Owoce,
 • Chleb, bułki, rogaliki,
 • Dżemy
 • Pasty
 • Kawa i herbata
 • Gorąca czekolada
 • Soki owocowe
 • Opcjonalnie: płatki śniadaniowe, jajka, wędliny, ser w plastrach, owsianka lub płatki owsiane

Dlaczego śniadanie kontynentalne tak się nazywa

Termin „śniadanie kontynentalne” stosowany był początkowo głównie w Stanach Zjednoczonych i został wprowadzony dla odróżnienia typowego śniadania amerykańskiego od śniadania typowego dla kontynentu europejskiego i śniadań spożywanych w kulturach europejskich. Termin pojawił się po raz pierwszy na przełomie wieków XIX i XX. Przed XIX wiekiem najczęstsze amerykańskie prace obejmowały prace rolnicze i wymagały wysokokalorycznego śniadania na początek dnia – śniadanie kontynentalne nie miałoby szans się przyjąć.

Jednak, gdy kraj wkroczył w wiek XX, przeciętna praca stała się bardziej siedząca, a ludzie pochodzący z rosnącej klasy średniej szukali lżejszej opcji porannego posiłku. W tym samym czasie coraz więcej europejskich podróżników odwiedzało Amerykę i zatrzymywało się w hotelach. Hotele odpowiedziały na to naturalne zapotrzebowanie, dodając do menu opcję lekkiego śniadania, którą doceniliby ich europejscy klienci.

Śniadanie kontynentalne - owoce i pieczywo.

Dlaczego warto oferować śniadanie kontynentalne?

Jeśli zastanawiasz się nad dodaniem opcji śniadaniowej w swojej restauracji lub hotelu, oto kilka powodów, dla których śniadanie kontynentalne może być dobrym rozwiązaniem dla Twojego lokalu.

Opłacalność – produkty takie jak ciasta, płatki zbożowe i chleb są niedrogie w zakupie, można je zamawiać luzem i zwykle mają dość długi okres przydatności do spożycia. Nie trzeba ich wytwarzać ani nawet kupować codziennie. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze w swoim biznesie.

Udogodnienie dla podróżnych – śniadania kontynentalne są wygodne dla osób w podróży, szczególnie dla tych, którzy opuszczają pokój bardzo wcześnie rano i potrzebują wtedy coś zjeść. To sprawia, że ​​hotele z bezpłatnym śniadaniem kontynentalnym są chętniej wybierane przez podróżnych. Dzięki temu możesz łatwo uzyskać wzrost przychodów ze swojego hotelu a w dłuższym czasie może wzrosnąć status hotelu i liczba gwiazdek.

Łatwość przygotowania – ponieważ większość składników śniadania kontynentalnego nie musi być gotowana, do zarządzania strefą śniadaniową wymagany jest minimalny personel. Pozwala to również na serwowanie śniadań w niemal każdej przestrzeni lub sali, czy to w holu, czy w sali konferencyjnej.

Najpopularniejsze alternatywy śniadania kontynentalnego

 • Śniadanie amerykańskie – duża porcja jajek, wędliny śniadaniowe, bekon lub kiełbasa, ziemniaki lub placki ziemniaczane, naleśniki lub gofry, tosty i kawa.
 • Śniadanie angielskie – jajecznica, kiełbasa, bekon, fasolka po bretońsku, kaszanka, grillowane warzywa, pieczarki, ziemniaki, tosty i herbata.
 • Śniadanie włoskie – cappuccino lub latte, chleb z masłem i dżemem, ciasteczka, herbatniki i ciastka.
 • Śniadanie izraelskie – jajka, ser, śledź, warzywa, owoce i płatki zbożowe.
 • Śniadanie japońskie – ryż gotowany na parze, zupa miso, gotowana ryba, marynowane warzywa, tofu, gotowane jajka, herbata.

Dodaj komentarz